Galerie

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Julianowie

Rok 1923

W tym ze roku z inicjatywy byłego kierownika szkoły Ob. Turkietiego Juliana utworzono w naszej wsi Ochotniczą Straż Pożarną, która w początkowym okresie liczyła 17 członków.

Pierwszym prezesem był wówczas Antoni Szymonik mieszkaniec naszej wsi, natomiast naczelnikiem straży był kierownik tutejszej szkoły Ob. Julian Turkietti. Sprzęt jakim dysponowała straż to sikawka ręczna która dziś jeszcze jest używana, otrzymaną z powiatu. Natomiast pierwszy beczkowóz podarował Ob. Eugeniusz Rzepecki z Brzozowej. Resztę wyposażenia straży w sprzęt taki jak: bosaki, tłumice, drabiny, umundurowanie i hełmy zakupiono za pieniądze członków straży , które były zebrane z zabaw i składek członków straży i mieszkańców Julianowa.

Rok 1926

W Julianowie zostało zorganizowane koło „WICI” Organizatorem był działacz ludowy Stanisław Pięta z Magnuszewa. Większość członków OSP była także członkami koła „WICI”.

Rok 1933

Z inicjatywy byłego naczelnika Ob. Turkiettiego i członków OSP zorganizowano ,,Kasę Stefczyka”, a każdy strażak był członkiem i udziałowcem tej organizacji .W latach 1935-1938 ówczesna OSP w Julianowie była w największym rozwoju, a przy pomocy „Kasy Stefczyka” mogła zorganizować własną orkiestrę która liczyła 12 muzyków. Zakupili Instrumenty muzyczne za 2 tysiące złotych co na owe trudne czasy była to dość duża suma. Wybuch II Wojny Światowej zahamował działalność OSP w Julianowie. W okresie okupacji naczelnikiem OSP był Ob. Józef Krawczyk. A w latach 1943-1945 Bolesław Kąsiel.

Rok 1945 – 1963

Po wyzwoleniu funkcję naczelnika pełnił Ob. Józef Walczyk, który jest najstarszym strażakiem i najbardziej oddanym organizatorem do dziś jeszcze czynnym. W roku 1957 OSP w Julianowie, kiedy funkcję naczelnika pełnił Józef Walczyk a jego zastępcą był Antoni Kąsiel, straż nasza biorąc udział w zawodach powiatowych zajęła pierwsze miejsce i tym samym zdobyła sztandar przechodni, a w nagrodę radio i radła.

Rok 1964

OSP w Julianowie otrzymała z Prezydium Powiatowej Rady Narodowej(PPRN) w Opatowie motopompę M-800 która w roku 1966 została zamieniona na drugą M-400, którą posługujemy się do dziś. W roku 1965 na stanowisko prezesa OSP w Julianowie powołano kierownika szkoły Czesława Hamerę, a na naczelnika Ob. Antoniego Kąśla. Skład drużyny i zarządu został nieco zmieniony. Drużyna została odmłodzona ludźmi chętnymi czynu. Nowy zarząd i prężna drużyna OSP z naczelnikiem Antonim Kąślem już od początku swej kadencji przystąpiła do gromadzenia funduszy z myślą o umundurowaniu drużyny i pełne wyposażenie OSP w sprzęt i budowę remizy gdyż z jej zamiarem noszono się już od bardzo dawna.

Rok 1968 – Budowa Domu Strażaka

Po uzyskaniu odpowiednich funduszy a także  pozyskując  1200 pustaków, 20 tyś cegły i kamień oraz zakupiony plac za fundusze OSP w roku 1967 zlecono opracowanie dokumentacji na budowę tejże remizy. Rozpoczęcie budowy nastąpiło w roku 1968. Nasza jednostka wykorzystując  własne fundusze uzyskane z zabaw i dobrowolnych opodatkowań społeczeństwa naszej wsi zapłaciło za uzyskaną dokumentację i działkę na której stoi budynek. Ponadto strażacy i społeczeństwo wykonali w czynie społecznym takie prace jak: zwózka materiałów, wykop fundamentów, pomoc przy murarzach, niwelacja i uporządkowanie placu i wiele innych. Widząc nasz zapał i wysiłek, władzę terenowe udzielały nam jak najdalszej idącej  pomocy finansowej. Z pierwszą pomocą przyszło nam PPRN z jej przewodniczącym, Tow. Inż. Władysławem Wójciakiem, przyznając dotację w wysokości 50 tyś złotych. Następnie z kredytów PZU za zgodą Tow. Józefa Czuba otrzymaliśmy dotację w wysokości 100 tyś złotych. Dużą pomoc w uzyskaniu dokumentacji udzieliła nam Powiatowa Komenda Straży na czele z Komendantem Czesławem Szczygłem. Również PGRN w Wólce Lipowej oraz Zarząd Kółka Rolniczego w Julianowie wykazały duże troski i życzliwość przy budowie domu strażaka. Na szczególne wyróżnienie przy budowie remizy zasługuje naczelnik naszej OSP Antoni Kąsiel, który był głównym motorem napędzającym budowę remizy.

Duży wkład włożyli pozostali członkowie zarządu. Wszyscy druhowie i większość mieszkańców Julianowa, którzy rozumieli potrzebę posiadania Domu Strażaka.

Wzniesiony wspólnym wysiłkiem Dom Strażaka służyć nam będzie długie lata i przyczyni się do ożywienia życia kulturalnego w naszej wsi i wzmocnienia działalności naszej OSP, która swoim przykładem i zapałem porwie całe społeczeństwo Julianowa i okolicznych wsi do pomnożenia dobra użytkowania publicznego i by w następnym 25 leciu Wieś Polska w ustroju sprawiedliwości społecznej była piękniejsza i bogatsza.

Rok 1972

Po wybudowaniu Domu strażaka jednostka OSP nie spoczęła na laurach. Poczęto czynić starania o należyte wyposażenie i urządzenie remizy. I znów starania Zarządu na czele z naczelnikiem Antonim Kąślem i wszystkich członków OSP uwiecznione zostały pełnym sukcesem. W tym to roku jednostka otrzymała wóz strażacki na podwoziu samochodu ,,Żuk”.

Rok 1973

W tym roku inicjatywy Zarządu poszły w kierunku wybudowania garażu na samochód. Zamysł został zrealizowany w tym samym roku. Koszty budowy pokryte zostały w połowie przez Urząd Gminy w Tarłowie a resztę częściowo z funduszy OSP i pracę społeczną strażaków.

W grudniu tego roku wieś Julianów jak i miejscowa OSP w związku ze zmianą grani powiatów znalazła się na terenie powiatu Lipskiego. Należy podkreślić bardzo przychylne przyjęcie naszej OSP przez Komendanta Powiatowego w Lipsku.

Komenda Powiatowa Straży Pożarnych w Lipsku z jej Komendantem Józefem Soleńcem wykazuje wiele troski o naszą OSP w zakresie wyposażenia, kłopotów jak i sukcesów naszej Organizacji. Bardzo częste kontakty obu stron doprowadziły do tego że nasza OSP jest prężną, dobrze wyszkoloną i wyposażoną w niezbędny sprzęt pożarniczy jednostką.

Rok 1974

Rok ten jest 30-leciem PRL.

Dla uczczenia tego jubileuszu Ludowej Ojczyzny nasza OSP podjęła się wykonać wiele prac w czynie społecznym, m.in: prace przy drodze w kierunku Tarłowa, malowanie remizy wewnątrz, prace porządkowe w obejściu remizy. Wartość tych prac wynosi ponad 36 000zł. Prace te wykonano już w miesiącu maju.

W ramach akcji ,, Kielecczyzna uporządkowana i czysta” członkowie naszej OSP uporządkowali swoje obejścia dając przykład  innym mieszkańcom Julianowa. Przeprowadzono jak co roku kilka kontroli w zakresie przestrzegania przepisów ppoż. przez mieszkańców wsi.

W czerwcu OSP w Julianowie otrzymała nagrodę z PZU w lipsku w wysokości 2000zł za szybkie i skuteczne akcje przy gaszeniu pożarów.

30 czerwiec 1974r

Nasza jednostka zdobyła 1 miejsce w grupie II w VI Powiatowych Zawodach Sportowo Pożarniczych, które odbyły się w Przedmieściu Dalszym.

Nasza OSP występowała w składzie:

  1. Antoni Kąsiel – naczelnik OSP
  2. Józef Małecki – prezes OSP
  3. Stanisław Kamiński – z-ca naczelnika OSP
  4. Bogdan Figiel – dowódca sekcji
  5. Józef Dziewirz – Kierowca-mechanik
  6. Andrzej Piecyk – członek

Komenda Powiatowa ufundowała dla każdego członka zwycięskiej sekcji radio odbiornik tranzystorowy marki ,,Magda” oraz Dyplom dla OSP w Julianowie.

Biorąc pod uwagę duże zasługi naszej OSP, zarząd i całe społeczeństwo wystąpiło o ufundowanie sztandaru tutejszej jednostce. Inicjatywa ta została jak najbardziej zaaprobowana przez wiele organizacji na tutejszym terenie, takich jak: Bank Spółdzielczy w Tarłowie, Urząd Gminy w Tarłowie, Komenda Powiatowa Straży Pożarnych w Lipsku i inne.

Dzięki przychylności dla naszej OSP takich osób jak: Józef Soleniec- Komendant Powiatowy, Naczelnik Urzędu Gminnego w Tarłowie, inż. Andrzej Śpiewak, Dyrektor Banku Daniel Ptak, Sekretarz Gminny Barbara Gąsior, dyrektor tutejszej szkoły Czesław Hamera wraz z całym gronem nauczycielskim, całej jednostki OSP na czele z naczelnikiem Antonim Kąślem i prezesem OSP Józefem Małeckim i wszystkim jednostkom oraz całemu tutejszemu społeczeństwu w dniu 7 LIPCA 1974 ROKU w 30-LECIU PRL oraz 51- LECIA istnienia OSP w Julianowie nadano naszej jednostce SZTANDAR.

Niechaj to wysokie i szczytne osiągnięcie sprawi zasłużoną satysfakcję wszystkim działaczom i członkom OSP, którzy budowali i budują siłę, bezpieczeństwo i pomyślność Ojczyzny. Niechaj również sprawi, że to osiągnięcie będzie równocześnie zobowiązaniem do nowych inicjatyw i dokonań.


GMINNE ZAWODY OSP                  Wólka Tarłowska 23.06.1996r.

Na błoniach Wólki Tarłowskiej odbyły się zawody jednostek OSP z terenu gminy, których głównym celem był przegląd i doskonalenie szkolenia.

W zawodach uczestniczyli:

– przedstawiciele Rejonowej Straży pożarnej z Opatowa z młd. Kpt. Andrzejem Kolasą na czele, którzy nadzorowali i sędziowali przebieg zawodów.

– Przewodniczący Rady Gminy w Tarłowie Robert Czesny, wójt i jednocześnie Prezes Gminnego Związku OSP Leszek Walczyk oraz Komendant Eugeniusz Wagner.

W zawodach uczestniczyły jednostki OSP z Czekarzewic, Cegielni, Ciszycy Górnej, Julianowa i Tarłowa, oraz trzy drużyny młodzieżowe, które powstały przy szkołach w Brzozowej, Ciszycy górnej i Julianowie. Zawody składały się z trzech konkurencji: musztry, biegu sztafetowego oraz ćwiczenia bojowe.

Najlepsza okazała się jednostka OSP z Czekarzewic, następne miejsca zajeły drużyny z Ciszycy Górnej, Tarłowa, Julianowa i Cegielni.

Prezes GZOSP Leszek Walczyk przyjmuje raport składowy przez komendanta- Eugeniusza Wagnera

Fragment Biegu sztafetowego

Fragment ćwiczeń bojowych

                                                                     Wólka Tarłowska 6.08.1999r

Zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z terenu gminy. Udział wzięło 5 drużyn OSP oraz 4 MDP.

Fragment ćwiczeń MDP

Sprawą nadzoru i sędziowania zajęli się przedstawiciele Rejonowej Straży Pożarnej z Opatowa którzy ustalili następujące miejsca dla poszczególnych jednostek:

– wśród drużyn OSP:

  1. Julianów
  2. Czekarzewice
  3. Brzozowa
  4. Tarłów
  5. Hermanów

– wśród MDP:

  1. Brzozowa
  2. Tar łów
  3. Julianów
  4. Ciszyca Górna

Wólka Tarłowska 13.09.

Zawody OSP i MDP

Kolejność zajętych miejsc w zawodach była następująca:

Drużyny  OSP

  1. Czekarzewice
  2. Brzozowa
  3. Tarłów

Drużyny  MDP

  1. Julianów
  2. Brzozowa
  3. Ciszyca

Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody i upominki.

MDP z Julianowa z opiekunem Wojciechem Chamerą, zwycięzcy  wśród drużyn młodzieżowych.

Bezpośrednio po zawodach 31 druhów i działaczy OSP otrzymało medale i odznaki za zasługi dla pożarnictwa. Zawody zorganizowali Leszek Walczyk- Prezes Gminnego Związku OSP w Tarłowie i Komendant Gminny OSP Eugeniusz Wagner.

Kronikę opracował Kamil Brodala na podstawie dokumentów oraz zdjęć udostępnionych przez mieszkańców wsi Julianów